Jdi na obsah Jdi na menu
 


Víly

Každý si pod slovem "víla" určitě představí magickou bytost s křídly. Ale každý si ji může ve své hlavě vybavit jinak, já si ji například představuji jakou nějakou malinkou bytost s křídly poletující kolem nás, ale samozdřejmně nejsou víly všude kolem nás, ale ti co věří na víly, ti opravdu věří, že se jim někdy před očima opravdu ta víla zjeví. Ale některé víly také křídla mít nemusejí, tak si to nepleťte.

 

 

 Víly jsou krásné stvoření a každý má svojí vílu.Víly mohou být dobré ale i zlé.Víl je tolik, kolik jich chcete vidět.O vílách existují mnoho povídek,příběhů,pohádek a bájí.V dřívějších dobách se lidé báli všeho nadpřirozeného a hlavně toho, co se nedalo logicky vysvětlit. Každý kdo byl jen obviněn sousedem, mohl být upálen. Víly byli většinou dobré a spíše pomáhaly než škodily. Nikdy nebylo dokázáno, že víly jsou opravdu mezi námi. Někdo věří a někdo se jen směje s představou že je to pouhý výplod fantazie. Lidé občas tvrdili, že se s takovou vílou setkali. Stále však nikdo neví, co je pravda a co pověst.

 

 

 Víla, též rusalka nebo divoženka je nadpřirozená bytost ženského pohlaví, již v různých obdobách nacházíme v mytologii Evropy už od raného starověku. Samotný výraz víla je slovanský ale v jiných pantheonech zaujímají jejich místo nixy (u Germánů), sidhe (u Keltů) a nymfy (u Řeků), podobnými bytostmi jsou i mořské panny. Ve středověku se pro ně používalo starofrancouzské slovo fae, z čehož vychází dnešní anglické fairy. V některých oblastech měly víly velký náboženský význam, například na Balkáně.

 

 

Původ 

 

Původ víly ve víly není zcela jasný; můžou být reliktem původních božstev, která byla uctívána, než vznikly dnes známé pohanské pantheony nebo až představou pozdější. Jiná teorie říká že v původním pojetí byly víly čarodějkami, jež až později získaly nadpřirozenou podstatu. Představa že víly jsou duše předčasně zemřelých dívek, zvláště těch, jež spáchaly sebevraždu či se utopily, je pozdní a vznikla nejspíše až pod křesťanským vlivem. Pak jsou podobné bludičkám.

S představou víl jako duší zemřelých souvisí i bytosti zvané navky známé hlavně v Malorusku, jejichž jméno vychází z ruského výrazu „navke“ jež označoval mrtvého. Ty vznikají z nepokřtěných dětí, jež utopily vlastní matky, mají podobu malých dětí či krásných polonahých dívek, které ubližují lidem. Pokud se nad nimi do sedmi let nikdo nesmiluje, promění se v rusalky. Podobné bytosti lze najít i v Bulharsku (navjak), Slovinsku (navje) a Polsku (látawec). V tradici po příchodu křesťanství se navíc po rusalkách nazývá sedmý týden po Velikonocích, „rusalný týden“ a slavnost „rusalje“, jež je obdobou Dušiček. V pohanské době však nejspíš mělo jít o oslavu plodnosti.

 

Druhy víl

 

Horské víly jsou velmi krásné. Oblékají se do jinovatky a modrých a růžových stínů. Bydlí vysoko v horách, kam se nikdo nedostane. Horské víly osévají horská úbočí květinami, hrají si s kamzíky, zastavují laviny a dohlížejí na pastýře a jejich stáda.

 

 

Větrné víly se starají o to, aby byl vítr. Jsou trochu plaché a lidé je příliš nezajímají. Mají schopnost splynout s větrem, podobně jako u mořských víl i tyto víly, kdyby se Vám podařilo je někde zahlídnout, se budou zdát jakoby průhledné. Je těžké je někde najít, protože nemají příbytky nebo něco podobného. Odpočinou si na místě kam spolu s větrem zavanou. Pokud je bezvětří tyto víly svým jemným dechem se snaží rozfoukat i ty malé vánky. Jsou to víly, dalo by se říci doplňkové, protože vlastně skoro vůbec nepracují. Tyto víly je těžké spatřit. Lítají si po obloze a vytvářejí vítr. Mnoho těchto víl je však k nalezení kolem moří a oceánů, kde vytvářejí přiznivé větry pro námořníky. Pokud jsou však rozzlobeny, dokážou být kruté a vyvolat větrné orkány. Tyto víly bývají oblečeny v lehkých šatech, které jsou buď šedé, bílé a nebo nebesky modré. Na rukou jim povlávají lehké šátky. Vlasy nosí divoce rozpuštěné, které nechávají vlát ve větru. Větrné víly si rády pohrávají s větrem na podzim.

 

Motýlí víly nemají žádnou konkrétní práci.Létají a žijí s motýli a starají se o to, aby mělipotravu a nikdo jim neškodil. Jsou to bezstarostné víly, které lidi příliš nevyhledávají, a proto o nich tolik nevíme. Motýlí víly mají většinou motýlí křídla, i když existují takové, které křídla nemají. Tyto víly jsou velice křehké a lehké, ale těm kdo by ublížil jim nebo motýlům, radím aby se nad sebou pořádně zamysleli a vílám se omluvily, můžete i přidat nějaký ten drahý kámen. Mají schopnost se proměnit v motýla. Většinou nemají místo, kde by trvale bydlely, prostě přelétají krajem a kam dolétnou podle nálady se třeba na krátký odpočine zastaví. Jinak jsou spíše oddané motýlům a proto u nich velká přátelství nevznikají. Motýlí víly jsou lehkovážné, hravé, veselé a nevyhledávají přílišnou společnost s ostatními vílami. Nejraději jsou s motýli o které se starají. Živí se stejně jako motýli nektarem, mají velká motýlí křídla, která jsou všelijak zbarvená. Jsou však i takové motýlí víly, které křídla nemají. Líhnou se stejně jako motýli z kukel. Rády si jen tak poletují nad loukami a kladou vajíčka. Jsou i druhy motýlích víl, které rády škodí, ničí rostliny a schválně provokují ostatní mírné víly.

 

Květinové víly jsou krásné, křehké a jemné. Přesně jako květinky. Tyto víly se starají o květiny a podobné rostliny. Bydlí v květech nkomunikují s lidmi. Zjevují se jen lidem s čistým srdcem. Mají schopnost vzít na sebe podobu nějaké květiny. Mohou mít křídla, ale nemusí. Květinové víly jsou velmi hravé a veselé. Velice rády se starají o rostliny a květinky jsou jim za to vděčné. Květinové víly milují veselé a pestré barvy. Pokud nechcete květinové víly naštvat, neničte zbytečně rostliny, dávejte pozor kam v přírodě šlapete a nechovejte se hlučně nebo jako slon v porcelánu! Jako skoro každé víly zbožňují drahé kameny. "Květinové víly" je příliš velký pojem, ve skutečnosti se pak ještě dělí na víly, podle toho o jaké květiny se nejčastěji starají, např. fialkové víly nebo liliové víly.ebo ve velkých květinovích palácích. Květinové víly, se starají o všechny druhy květin. Dohlížejí na to, aby byly květiny svěží, krásné, kvetly a rychle rostly, měly dostatečnou vláhu a aby jim neškodili škůdci. Nejhorší období pro květinové víly a některé květiny samotné jsou období sucha. V tomto období nemohou víly zajistit svým rostlinkám dostatečnou vláhu a proto květiny usychají. V období jara pomáhají tyto víly jarněnkám probouzet květiny a stromy k životu. Pečlivě se starají o poupata. Na podzim se starají spolu s podzimkami o to, aby byly rostliny řádně připraveny na zimu. Přes zimu tyto víly spí až do jara. Pokud se nestihnout ukrýt před zimním mrazem - umrznou. 

 

Mořské víly narozdíl od mořských pan mají nohy a jsou to hmotné bytosti. Rády navazují kontakt s lidmi. Hrají si ve vlnách a v proudech, ovšem až potom co se postarají o určitou část moře. Jsou velmi jemné jako mořská pěna a dokáží splynout s vodou, rychle zmizet a zase se objevit. Pokud nejsou pláže přecpané turisty, zdržují se poblíž břehů. Jsou velmi hravé, veselé a spontánní. Nemají rády lodě a jiné vodní techniky. Většina těchto víl má svou rodinu. Pečlivě se stará o své potomky a učí je všemu, co budou v budoucnu potřebovat pro udržení čistoty a krásy moře. Se svou rodinou často přebývají v lagunách nebo se zdržují poblíž ostrovů, které nejsou obydlené. Mořské víly mají obrovskou moc, není radno je tudíž rozčílit! Jinak jsou ale hravé, veselé a z lidí strach nemají.

 

Jarní víly jsou nejmilejší ze všech víl ročních období. Je trochu podobná letní víle, má zelené nebo modré oči, jemné růžové rty a jemně opálenou pleť. Vlasy jsou blond nebo zrzavé. Jarní víly si oblíbily jemné šperky ze stébel trávy a květin, často se objevuje s věnečkem s květin na hlavě. Jarní víly jsou hravé a veselé. Starají se jak jinak o jarní přírodu, probouzejí rostliny a zvířata ze zimního spánku. Na začátku léta pomáhají letním vílám a zůstávají až do poloviny června. Ze všech víl ročních období jsou nejpracovitější, jak jinak milují drahé kameny. Jarní víly se probouzejí s prvním jarním dnem. Přes zimu, kdy většinou spí nabírají novou energii, aby mohli přírodu a zvířata probudit se zimního spánku a na čas nad ní převzít vládu. Jsou to jemná stvoření s plavými nebo lehce zrzavými vlasy. Oči mají většinou modré nebo zelené jako mech. Jejich pleť je lehce narůžovělá. Víly rády nosí krátké zelené šatečky, věnečky z prvních jarních květin na hlavách a různé šperky, které si vyrobí ze stébel trávy a květů. Občas si vlasy ozdobí i perlami. Často tančí a skotačí na loukách, zpívají si veselé písničky a šíří vílí prášek, kterým zdobí jarní krajinu. Jarní víly zůstávají do poloviny června a při prvním letním dni na jejich místo nastupují letní víly.

 

Letní víly bývají velice milé a bezstarostné, ale existují i některé povrchní víly. Starají se o letní přírodu. Na konci léta připravují přírodu na podzim a chystají práci pro podzimní víly. Většinou jsou to blondýnky s opálenou pletí. Mají mandlové oči v jemně pomněnkové, tyrkysové nebo zelené barvy. Nemají rády těžké, dlouhé a složité oblečení a tak chodí v šatech z materiálu ještě jemnějšího než hedvábí nebo nahé. Některé mají křídla některé ne. Jako všechny víly milují drahé kameny a tak jestli jim chcete udělat radost, určitě je potěšíte nějakým kamenem. Ale pozor! Dávejte nadpřirozeným bytostem dárky jen s dobrým úmyslem, zlo které chcete způsobit se Vám vrátí a ve větší míře. Letní víly přebírají vládu nad přírodou s prvním letním dnem, kdy úspěšně pokračují v práci jarních víl. Jsou to sličná stvoření, někdy jsou však poněkud sobecká a povrchní. Letní víly jsou vzhledově podobné jarním vílám. Mají plavé až zlaté vlasy, jsou ale i výjimky, které mají hnědé vlasy. Oči mají světlé - modré, zelenkavé a nebo našedlé. Jejich pleť je opálená od letního slunce. Jejich šaty jsou lehoučké, hedvábné se závoji a bohatě ozdobené slunečními paprsky, letním kvítím a perličkami. Jsou ale i takové, které pro větší pohodlí nenosí šaty vůbec. Letní víly v září připravují přírodu na příchod podzimu a někdy uprostřed tohoto měsíce, kdy pomalu přichází podzim se letní víly sejdou s jarními a slaví spolu příchod podzimu a zimy.

 

 

 

 

 

 

Podzimní víly jsou velmi moudré, spíše vážné. Některé žijí samotářsky. Starají se o podzimní přírodu a hlídají stromy, aby shodily všechno listí a aby se všechno uložilo k zimnímu spánku. Mají hnědé nebo tmavě zelené oči. Rudé rty a hnědé nebo černé vlasy. Narozdíl od jarních nebo letních víl nosí teplejší a delší oblečení, na začátku podzimu však chodí oblékané podobně. Můžeme je vidět od září až po první sněhovou vločku. I přesto, že připravují přírodu na zimu, jsou to hravá stvoření. Dokážou však být i vážné a nevyzpytatelné. Jejich nálada se mění jako barva podzimního listí. Starají se o to, aby byla příroda řádně připravena na zimu a listnaté stromy shodily všechno listí, které potom podzimky zbarvují do těch nejpestřejších tónů. Vzhledově se naprosto liší od jarních a letních víl. Tyto víly mají tmavé husté vlasy. Převážně jsou hnědé, zrzavé a černé barvy. Oči mají čokoládově hnědé, rty červené a pleť jemně snědou nebo jen lehce narůžovělou. Na hlavách nosí věnce z barevného listí, které zdobí bobulemi a malými větvičkami ze stromů. Jejich šaty jsou teplejší než nosí jarní a letní víly. Často jsou červené, hnědé a nebo zelené.

 

 

 

 

 

 

Zimní víly jsou samotářské, trochu arogantní a někdy i chladné. Hlídají zimní klid a starají se o přírodu v zimě. Na konci zimy připravují práci pro jarní víly. Potkat ji o samotě nemusí být příjemný zážitek i když existují výjimky. Mají též rády kameny. Mají šedé nebo modré oči, červené rty, bledou pleť a bílé nebo hodně světlé vlasy. Chodí v dlouhých, teplých šatech. Na kterých je občas kožešina. Samozřejmě kvůli ní nikoho nezabíjejí, ale zvířata sama jim nabízejí přebytečnou srst. Koncem zimy však mění své teplé šaty za jemné košilky z mrazu. Chladné, arogantní, panovačné a občas i kruté. Takové dokážou být zimní víly. Starají se o zimní přírodu, kterou pokrývají sněhovými vločkami. Potkají-li někoho, kdo proklíná zimu, postarají se o to, aby dotyčný v danou chvíli trpěl. Přivolá zimní bouři a mráz. Po celou dobu své vlády prochází ledovou krajinou a tančí mezi padajícími vločkami.

 

Tyto víly mají černé, bílé až stříbřité vlasy do kterých si zaplétají sněhové vločky, hluboké modré nebo šedé oči a bílou pleť. Jejich šaty jsou bílé, teplé, zdobené a občas nosí i kožešiny. Koncem zimy, kdy sníh roztává a nastává čas jara, sundají kožešiny a tančí pouze v lehkých šatech.
 
 
Houbové víly jsou všelijaké. Od světlovlasých dlouhovlásek až po černovlásky s krátkými vlásky. Oči mají převážně tmavé, ale jsou i výjimky s modrýma či zelenýma očima. Většinou jsou zbarveny jako druh houby o kterou se starají a pečují o ní. Některé víly nosí i šaty podobné houbám, pokrývají se lístky z keřů, do vlasů si vplétají lesní ovoce a větvičky nebo si jen ušijí šatečky z kousků látek. V lesích je nejčastěji uvidíte v době, kdy rostou houby, v období kdy nerostou jsou většinou schované v mechu, či starých dutých stromech a tam spí. Pokud víla o svou houbu přijde hledá si automaticky novou nebo rovnou nový druh.
 
 
Divoženky jsou ženské bytosti žijící ve volné přírodě, v lese, na lukách, u rybníka apod. Jsou to příbuzné Rusalek, Bludiček a podobných strašidel. Mohou mít různou charismu, od krásných dívek až po odporné babice. Divoženky strašně rády tancují, proto se každou osobu mužského pohlaví snaží zlákat k tanci. Jejich taneční rej trvá až do úplného vyčerpání postavy, která se v mdlobách zhroutí k zemi. Zlé divoženky mohou postavy utancovat až k smrti.
 
 
Víly smrti už podle názvuu jsme asi zjistili, že tyto víly nebudou přinášet nic dobrého, tyto víly jsou víly přinášející smrt. Žijí převážně na pustých místech, jejich vlasy jsou temně černé stejně jako jejich oči, pleť mají popelavě šedou a nebo jen čistě bílou. Jejich šaty jsou jen ubohé cáry látek, křídla mají třpytivá a potrhaná. Nejraději se procházejí při měsíčním svitu.
 
 
Vodní víly Vodní víly jsou k nalezení v řekách, rybnících, potocích, jezerech a vodních tůních. Pečlivě se starají o průzračnost vody, její čistotu a chlad. Nejraději mají horské prameny u kterých často pobývají a žijí. Když se rozzuří, začne voda divoce čeřit. Stejně jako se starají o vodu, pečují i o vodní živočichy. Vodní víly jsou velmi křehké a krásné bytosti.
 

 

                                               Horská víla                

 zimniv
 
 
 
Ohňová víla
ohnovav
 
 
 
Větrná víla
 
 
Motýlí víla
tfrt
 
 
Květinová víla
kvetv
 
 
 
Mořská víla
tfrt
 
 
Jarní víla
tfrt
 
 
Letní víla
tfrt
 
 
Podzimní víla
tfrt
 
 
Zimní víla
tfrt
 
 
Houbová víla
tfrt
 
 
Divoženka
tfrt
 
 
Víla smrti
tfrt
 
 
Vodní víla
 
 

 

 

 

 
                     
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Hrubky!!!

(Grammarnazi, 22. 11. 2019 17:48)

Kvůli těm hrubkám se to vůbec nedá číst!!!!!!!

h

(jfjfjf, 4. 8. 2015 18:12)

Promiň že ti to posílám nevěřim moc tomu ale : Když právě začínáš číst tohle nepřestávej nebo se ti stane něco špatného. Jmenuji se Djareaisy, je mi 7 let mám blond vlasy a děsivé oči. Nemám nos a uši jsem mrtvá. Pokud tohle nepošleš 15 lidem zjevím se dnes večer u tvé postele s nožem a zabiju tě. Tohle NENÍ vtip! Něco dobrého se ti stane v 15:22 - někdo ti zavolá nebo k tobě promluví a řekne MILUJI TĚ!!! P.S.: NEPORUŠ TO... Sorry, že ti to posílam. Posílam to ze strachu. Ne o sebe, ale o své blízké. Tento dopis pochází z Venezuely byl vyslán, aby změnil tvůj život a udělal tě šťastnější. Pošli tento dopis 20 lidem do 96 hodin. Změny se dočkáš do 5dnů. Alena Kovaříková, která to poslala 22 lidem, v losovani vyhrála automobil. Erik Pražák, který tomuto neuvěřil byl zavražděn a ráno ho našly rodiče v posteli a s nožem v srdci a bez oči. Bojím se o tebe a doufám, že tenhle "řetězák" neporušíš!
Konec chatu
Konec chatu

Re: h

(E., 6. 12. 2017 1:22)

Amen

Zazrak

(Stela, 26. 6. 2017 15:28)

To sa mi zda?

Jsem víla hudby a zimy

(Michelle, 18. 10. 2015 21:18)

Michelle fairy of music and ice

Re: Jsem víla hudby a zimy

(miriam, 26. 6. 2016 17:14)

Tak víla zimy a hudby jo???....hm....ale je tu jeden problém... Takže jsi víla...eee ...
Ale....odkdy vily mají přístup k wifi a mobilu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Re: Re: Jsem víla hudby a zimy

(Michelle, 15. 2. 2017 11:55)

Jaj... Ten komentář jsem psala prosim tě když mi bylo 9 nebo kolik

Re: Re: Jsem víla hudby a zimy

(Michelle, 15. 2. 2017 11:56)

Jaj... Ten komentář jsem psala prosim tě když mi bylo 9 nebo kolik

videla

(kari, 16. 1. 2017 22:57)

ja vili videla dost z toho co tu pisou je ohromna pravda

víly miluju❤

(miriam, 26. 6. 2016 17:09)

Jsou hezké tajemné kouzelné a dobro milující.vodní víla motýlí vílA jarní letní apod.
Ale múzou být I ty které jsou zlé neprejici a
A zakerné tedy víla smrti zimní víla a totéz víly
V tomto clÁNKU nezminêné víla zemê(je zlá zpusobuje zemêtreseni výbuchy sopek a dále.víla zla (opak víla dobra) zkrácenê víly jsou tajemné

vili

(DanielaBartonkova, 17. 10. 2015 9:59)

Podle me existuje hodne vil ale nemyslim si ze by existovala vila smrti. Vim videla jsem spousty vil teda aspon myslim ze to byly víli ale s vilou smrti sem se nikdy nesetkala mozna proto ze víli smrti se setkava jen s nevdecnimi lidmi ale taky mozna proto ze (NEEXISTUJE)!!!!!!!! .......

Re: vili

(ema, 28. 3. 2016 16:28)

Nikto nikdy nepovedal že ju videl lebo ten ktorý ju videl umrel lebo ho vila smrti zabila. Buďme logický, nie?

vodni vily

(Renata Smutna, 25. 11. 2015 21:12)

Velmi hezke a krasne libi moc

Víla?

(Karel, 25. 11. 2015 19:23)

Podle mne jsou to ty víly andělé. Anděl je bytost nebeská tudíž nehmotná a k nám na zem se snáší ve formě jakou si sami zrovna utvoří. Je to jen na jejich volbě a potřebě jak budou zrovna vypadat. Jestli jako otrhaný bezdomovec nebo krásná ženská bytost, popř. i s křídly. Já mám přízeň bohů a už se mně zjevily nesčetněkrát v různých podobách když mně přilétli pomoct. S křídli, ale ještě nikdy. Vždy se mně zjeví nečekaně když to nejmíň čekám při nějakých těžkých nesnázích a pomohou mně.

:)

(vilyamagie.infobolog.cz, 23. 7. 2015 19:39)

Je to moc krásný článek :)

Bytosti přírody potřebují naši pomoc

(Michaela Kazdová, 28. 9. 2014 23:24)

Milé čtenářky a čtenáři,

chtěla bych se s Vámi podělit o krásnou recenzi na knihu "Bytosti přírody" od Margot Ruis. Tato rakouská spisovatelka běžně komunikuje s vílami a skřítky a její kniha je velmi živá a poutavá. Recenzi na knihu si můžete přečíst zde: http://www.janmendel.com/clanky/clanky/bytosti-prirody-nas-volaji-o-pomoc.html

Srdečně Vás zdravím,

Michaela Kazdová

vlkodlaci.klanweb.cz

(cc, 26. 12. 2013 20:23)

Podívejte se i na můj web vlkodlaci.klanweb.cz

Re: vlkodlaci.klanweb.cz

(anonym, 21. 2. 2014 17:27)

Co??
Takovej blog neexistuje,nebo na něm nic není!!!!

Grrrrrrrrrrrrrr

(lenie, 16. 2. 2014 11:09)

Opisuje z blogu Napřirozeni kolem nás! Podvodník!

proč?

(Kiku Kiss, 12. 5. 2013 13:30)

proč si nic nenapsala o ohňových vílach? moc mi to tam chybí!